ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Van Der Graaf Generator ─ Pawn Hearts w serwisie ArtRock.pl

Van Der Graaf Generator — Pawn Hearts

 
wydawnictwo: Virgin Records 1971
 
1. Lemmings (inc. Cog)
2. Man-Erg
3. A Plague of Lighthouse Keepers : a. Eyewitness b. Pictures \ Lighthouse c. Eyewitness d. S.H.M. e. Presence of Night f. Kosmos Tours g. (Custard's) Last Stand h. The Clot Thickens i. Land's End (Sineline) j. We Go Now
 
Całkowity czas: 45:06
skład:
Peter Hammill - voc, p., g. / Hugh Banton - kbds, bg, vox / Guy Evans - dr. , perc / David Jackson - sax., fl., vox
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 5
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 15
Arcydzieło.
› 149

Łącznie 171, ocena: Arcydzieło.
 
 
Ocena: * Bez oceny
09.04.2005
(Recenzent)

Van Der Graaf Generator — Pawn Hearts

Obrazek 1

Lipiec 1989

Koło mnie niewielka stertka kaset, nabytych w Peweksie za ciężko wysępioną zieleninę . I dylemat, co by tu nagrać, bo możliwości małe, a wybór potężny. Może Van Der Graaf ? Przypomina mi się wywiad ze Stevem Rotherym. Wspominał o swoich ulubionych płytach tego zespołu. Co to było? Chyba “Pawn Hearts" i "Still Life”. No cóż Steve, zaufamy Ci. Akurat na jedną 90-tkę.

Obrazek 2

Wrzesień 1989

Błogosławione skutki nocnego podróżowania pociągiem. Godzina ósma rano, z niewielkimi minutami. Familia w kościele. Szybka kąpiel i do wyra. Ale wcześniej odpaliłem kasetę z VDGG. Zupełnie przypadkiem ta strona z “Pawn Hearts”. Oj jak dobrze, ze byłem nieco przymulony po nocy w podróży. Bo pierwsze spotkanie to było jak kop w jaja w jednoczesnym orgazmem. Zupełnie “na trzeźwo” , mogłoby być trudne do przeżycia.

Obrazek 3

Październik 1989

Testowane na ludziach. Wtorek, wczesny wieczór, po zajęciach z anatomii. Uff. Nie ma to jak dobra , gorąca kąpiel na zakończenie męczącego dnia. Wanna pełna wody, kaseciak z VDGG na pełny gwizdek. Trzy kwadranse relaksu. W pokoju witają mnie trzy blade twarze (no jedna nieco mniej, bo kolega był z Jemenu). Wreszcie Maciek wystękał: A co to było?

Obrazek 4

Marzec 1990

Adaś ze skupieniem grzebie w moich analogach, które dzień później maja trafić na giełdę. Koncertowe UK już leży odłożone. Wyciągnął “World Record” i zapytał - Co to za zespół? Co mu powiedzieć? Hm... Wsadziłem kasetę z “Serduszkami” do magnetofonu i włączyłem. - Posłuchaj. Ale to inna płyta. Oczy mu się zaczęły robić coraz bardziej okrągłe. Płytę kupił , a kasetę zabrał do przegrania.

Obrazek 5

Marzec 2005

Siedzę sobie przy komputerze i zastanawiam się co by tu napisać o “Pawn Hearts”, żeby zaraz nie wyszły dyrdymały , że Dzieło, że Artysta, że Przesłanie, że Sztuka. Płyta to wielka. Płyta to momentami straszna. Trzy utwory – w miarę normalne Lemingi, typowa dla VDGG ballada “Man-Erg” , z typowym dla VDGG zakończeniem (typowym dla VDGG – nie mylić z normą) i opus magnum – apokaliptyczno-psychotyczna Plaga Latarników. Żadna płyta mnie tak nie sponiewierała – wybebeszyła, poszatkowała, przeżuła, wypluła, wyżęła, wyprasowała i rozłożyła po szufladach.

Obrazek 6

Kwiecień 2005

Nowa płyta Van Der Graaf Generator...?????

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.