ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Shadow Gallery ─ Room V w serwisie ArtRock.pl

Shadow Gallery — Room V

 
wydawnictwo: 2C Productions 2005
dystrybucja: Mystic
 
ACT III:
Manhunt
Comfort Me
The Andromeda Strain
Vow
Birth of a Daughter
Death of a Mother
Lamentia


ACT IV:
Seven Years
Dark
Torn
The Archer of Ben Salem
Encrypted
Room V
Rain
 
skład:
Gary Wehrkamp - Guitar, Keyboards, Piano, Vocals; Carl Cadden-James - Bass, Flute, Vocals; Mike Baker - Lead Vocals; Brendt Allmann - Guitar, Vocals; Chris Ingles - Piano, Keyboards; Joe Nevolo - Drums;
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 1
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 7
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 9
Arcydzieło.
› 14

Łącznie 33, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
25.07.2005
(Recenzent)

Shadow Gallery — Room V

Wydany ostatnio przez Shadow Gallery album Room V jest fabularną i muzyczną kontynuacją płyty Tyranny (utwory z tego pochodzącego z 1998 roku albumu składały się na akty I i II, natomiast Room V to siedem kompozycji należących do aktu III i tyle samo składających się na część IV).

Shadow Gallery to zespół prog-metalowy, potrafiący zagrać bardzo energicznie. Na Room V wiele jest jednak delikatnych, artrockowych melodii. Szczególnie słychać to na pierwszej części albumu. Kompozycje, które następują później obfitują już w nieco mocniejsze i energiczniejsze brzmienia. Wśród nich najokazalej brzmi „rozpędzające się z każdą minutą” The Archer Of Ben Salem i niewiele jej ustępujące, tytułowe Room V. Podobać się może również melodyjne The Andromeda Strain.

Ze spokojniejszych kawałków na pochwałę zasługuje na pewno, wzbogacone o brzmienie fletu Seven Years (solówkę do tej kompozycji przygotował Arjen Lucassen znany z Ayreon). Do gustu przypadły mi również miniaturki w postaci Birth Of A Daughter czy też Death Of A Mother. Świetnie brzmi, posiadające chwytliwy refren Vow, ale chyba pozostawiałoby lepsze wrażenie gdyby nie zostało niepotrzebnie „rozciągnięte” aż do 8 minut. No właśnie…ta uwaga dotyczy również kliku innych kawałków - mam wrażenie, że muzycy Shadow Gallery czasem troszkę przesadzają z wydłużaniem swych piosenek. Gdyby album Room V, zamiast ponad 75 minut, trwał przypuśćmy około 60, u słuchacza pozostałby głód tej muzyki, tymczasem gdy cichną ostatnie dźwięki Rain, niektórzy mogą odczuć… przesyt.

Mimo tej uwagi, trzeba uczciwie napisać, że Room V to spory kawałek solidnej, przemyślanej, ciekawej i niezwykle melodyjnej muzyki. Jak przystało na prog-metal są tu techniczne popisy, wysłuchać można także wielu miłych dla ucha melodii – wszystko tworzy dobrze skomponowaną całość.

Specjalna edycja Room V zawiera dodatkowy krążek z utworami bonusowymi oraz multimediami. Fanów Pink Floyd na pewno zainspiruje ciekawy i niekonwencjonalny przegląd twórczości twórców „The Dark Side Of The Moon”. Wycieczkę w pinkfloydową krainę zapewnia kompozycja Floydian Memories.

Najnowsze dokonania Shadow Gallery zasługują na uwagę tych, którym dźwięki zwane progresywnymi przynoszą dużą radość. Na pewno warto przy okazji słuchania Room V poznać lub przypomnieć sobie brzmienia pochodzące z płyty Tyranny. Będzie można wtedy sprawdzić jak fabuła i muzyka zawarta na tych krążkach prezentuje się w całości. Sam tak właśnie uczynię, bo ze wstydem przyznać muszę, że Tyranny jeszcze nie słyszałem…
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.