ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Unitopia  ─ One Night In Europe [DVD] w serwisie ArtRock.pl

Unitopia — One Night In Europe [DVD]

 
wydawnictwo: Unitopia Music 2011
 
DVD1:
1. Suffocation (1:54)
2. Artificial World (5:29)
3. Nothing Lasts Forever (5:15)
4. Not Human Anymore (5:09)
5. Tesla (15:34)
6. Gone In The Blink Of An Eye (5:37)
7. The Great Reward (5:33)
8. Angeliqua (9:37)
9. More Than A Dream (7:36)
10. Justify (13:40)
11. The Garden (24:58)
12. One Day (3:11)
13. Inside The Power (5:02)

DVD 2:
Live On TV Limburg:
- Angeliqua
- More Than A Dream
- Nothing Lasts Forever
- One Day
- Reflections
Inside Unitopia
Behind The Scenes
Bonus Live Material:
- Slow Down
- The Great Reward
 
Całkowity czas: 175
skład:
Mark Trueack - vocals
Sean Timms - keyboards, backing vocals
Matt Williams - guitar, backing vocals
David Hopgood - drums Craig Kelly - bass, backing vocals
Tim Irrgang - percussion
Featuring special guest:
Ian Ritchie - saxophone, flute, tin whistle, backing vocals
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
Album słaby, nie broni się jako całość.
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
Album jakich wiele, poprawny.
Niezła płyta, można posłuchać.
Dobry, zasługujący na uwagę album.
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
Absolutnie wspaniały i porywający album.
Arcydzieło.

Łącznie , ocena:
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
08.05.2012
(Recenzent)

Unitopia — One Night In Europe [DVD]

Zacznę od tego samego, co napisałem przy okazji recenzji ich ostatniego studyjnego albumu. Lubię ten zespół. Może dlatego, że pochodzi z pięknej Australii, która wcale ogromną ilością fajnych kapel nas nie zalewa. A może dlatego, że ich muzyka mieni się bogactwem barwnych i oryginalnych niekiedy instrumentów? I może wreszcie dlatego, że ich wydawnictwa mają zawsze śliczne szaty graficzne, zaprojektowane przez Eda Unitskiego?

One Night In Europe, pierwsze w historii Australijczyków DVD, idealnie wpisuje się w te wszystkie powyżej przytoczone argumenty. Dwudyskowe wydawnictwo zachwyca wielobarwnością, starannością przygotowania, sporą ilością ciekawego materiału i przede wszystkim piękną muzyką płynącą wprost z Antypodów.

Głównym daniem One Night In Europe jest dwugodzinny koncert jaki zarejestrowali muzycy w holenderskim klubie De Boerderij w Zoetermeer, 15 października 2010 roku. Artyści promowali wtedy, podczas europejskiej trasy koncertowej, wydany w tym samym roku, krążek Artificial. I to on dominuje w pierwszej części występu. Muzycy prezentują, zgodnie z albumową kolejnością, zamieszczone nań kompozycje omijając tylko trzy z nich (Reflection, The Power i Rule Of 3’S). I dobrze. Artificial to album niezwykle udany, bardziej treściwy i rockowy, niż jego poprzednik, dwupłytowy The Garden. Z tego ostatniego też jednak mamy godną reprezentację w postaci, ponad dwudziestominutowego, nagrania tytułowego i  trzech innych numerów. Australijczycy wracają też do debiutu wraz z More Than A Dream i Justify.

Jednym słowem, to krążek bardzo przekrojowy i reprezentatywny dla ich twórczości. Gdyby tak jeszcze muzycy nie zapomnieli o moich ulubionych perełkach z The Garden (Here I Am i Give And Take), byłoby cudownie. A tak, najfajniejszymi momentami są Tesla z wyśpiewanym przez publiczność refrenem i wzniosły The Great Reward. Nie można też zapomnieć o bardzo udanym wykonaniu suity The Garden. Artyści zadbali zresztą o dźwiękową wierność. Na scenie mamy aż siedmiu muzyków z gościnnie występującym saksofonistą i flecistą, Ianem Ritchie; jest też, oprócz „tradycyjnego” pałkera, dbający o wszelkie etniczne perkusjonalia, Tim Irgang. I to wszystko słychać, tym bardziej, że w opcjach  możemy sobie wybrać 5.1. Z drugiej strony grupa popracowała nieco w studiu nad zarejestrowanym materiałem. Rzadko się to zdarza, ale frontamn formacji, Mark Trueack, z rozbrajającą szczerością  wymienia  w książeczce utwory i momenty, które zostały poprawione. Jego w dniu koncertu dopadł ponoć  wirus i głos nie brzmiał tak jak powinien. Dlatego też i partie wokalne zostały podreperowane. Artysta kończy swój wywód zdaniem: The rest is exactly how we performed in on the night. Trochę w to nie wierzę, ale niech będzie :) Zapisu koncertu dokonano przy pomocy sześciu kamer i mimo paru nerwowych i  chaotycznych ujęć oddaje on dynamikę występu.

Na drugim dysku – co ciekawe, zupełnie nieopisanym w wydawnictwie – otrzymujemy kilka ciekawych, choć raczej standardowych dodatków. Jest zatem niespełna siedmiominutowy filmik Inside Unitopia z pobytu muzyków w Beaconsfield na Tasmanii w 2007 roku, nieco dłużej trwający – tradycyjny dokument Behind The Scenes, wspominający pobyt zespołu w Europie (utrzymany w czarno – białej konwencji i raczej wątpliwej jakości). Mamy też dwa bonusowe nagrania: Slow Down i The Great Reward, zarejestrowane odpowiednio w belgijskim Veviers i holenderskim Heerlen. Szczególnie to pierwsze ma youtubowy charakter. Najważniejszy na tym dysku jest jednak zrealizowany dla TV Limburg dwudziestominutowy zapis pięciu nagrań (Angeliqua, More Than A Dream, Nothing Lasts Forever, One Day i Reflections)  w konwencji unplugged.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.