ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Framauro ─ Míllenium w serwisie ArtRock.pl

Framauro — Míllenium

 
wydawnictwo: Lynx Music 1999
 
1. Betonowy Świat 6:23
2. Ekopieśń 6:43
3. Baśniowe Alternatywy 6:46
4. Chaos 4:15
5. Był Sobie Kraj 5:45
6. Święte Małpy 4:27
7. Fatamorgana 3:04
8. Karty Prawdy 8:57
9. Ona i On 12:57
10. Ecosong (English version) 6:43
 
Całkowity czas: 66:00
skład:
Łukasz Gałęziowski - śpiew; Tomasz Pabian - gitary; Piotr Mazurkiewicz - g. basowa; Tomasz Paśko - instr. perkusyjne; Ryszard Kramarski - instr. klawiszowe, gitary;
gościnnie
Edyta Struszewska - chórki; Magda Mitoń - chórki; Mariusz Augustyn - gitara klasyczna; Bogdan Kołodziej - gitara; Magda Książek - skrzypce; Agnieszka Wilkoń - flet; Arkadiusz Kaliński - saksofon;
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 2
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 8
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 15
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 1

Łącznie 28, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Ocena: * Bez oceny
12.03.2000
(Recenzent)

Framauro — Míllenium

Zespół Millenium to w zasadzie "przemalowane" Framauro, czyli krakowska grupa dowodzona przez Ryszarda Kramarskiego. Po nieudanym albumie Etermedia Kramarski postanowił przemeblować skład - przede wszystkim zmienić wokalistę. Za tym poszła zmiana nazwy zespołu.

Można było zatem mieć nadzieję, że nie będzie tak źle. Faktycznie, w porównaniu z Etermedia Millenium nawet... da się słuchać. Kramarski, grający na klawiszach, stara się wytworzyć łagodną, eteryczną otoczkę wokół muzyki. Zaprosił on też do nagrań gości na skrzypcach, gitarze klasycznej, flecie i saksofonie. Brzmienie jest więc nienajgorsze (choć produkcja mogła być lepsza) i może przypaść do gustu miłośnikom łagodniejszej wersji art-rocka. Ale to jest wszystko, co mam dobrego do powiedzenia o tej płycie. Kompozycje w większości są bardzo nieporadne. Na pierwszy plan wysuwa się wokalista i śpiewana przez niego melodia. O ile Łukasz Gałęziowski nawet trzyma się melodii (w czym jest lepszy od swojego poprzednika), to sposób jego artykulacji może doprowadzić do szału. Łukasz śpiewa twardo i mocno, co tworzy fatalny dysonans z generalnie delikatną muzyką. Czasami wokalistę wspomagają chórki, niestety najczęściej schematyczne i niepasujące do tekstów. Dwa aniołki śpiewające "...wbija w plecy długi nóż..." brzmią po prostu komicznie. Samych tekstów nie chce mi się za bardzo czepiać, w końcu są pozytywne, całkiem zaangażowane i z przesłaniem należy się zgodzić. Nie rażą już tak, jak na Etermediach.

Byłoby dobrze, gdyby chociaż melodie były ciekawe - a niestety są po prostu... kiepskie. W ogóle nie artrockowe, błądzą gdzieś pomiędzy popem i chałturnictwem najgorszego gatunku. Na próżno oczekiwać od muzyki zmian tempa, o rytmicznych kombinacjach nawet nie wspominam. Perkusista ma wybitnie mało do roboty. No, są dwa wyjątki, dwa utwory, które trochę odbiegają od reszty: Chaos i Ona i On. Chaos to najbardziej dynamiczny utwór na płycie, z ciekawą partią instrumentalną i skrzypcami, które są ozdobą tego kawałka. Ona i On to ostatni i najdłuższy utwór. Sporo śpiewa tu wokalistka Magda Mitoń, która zdecydowanie lepiej pasuje mi do tej muzyki. Całość delikatnie błądzi sobie w przestrzeni w stylu Tangerine Dream, robiąc niezłe wrażenie.

Mimo tych drobnych niespodzianek Millenium rozczarowuje. Irytujący wokalista i jego mdłe, schematyczne melodie dominują nad tylko momentami interesującą muzyką. Ale czego się spodziewać, skoro instrumentaliści są przeciętni i nie potrafią tchnąć w nią życia, zaś zaproszeni goście mają zbyt mało miejsca do wykazania się. Do polecenia tylko prog-rockowym encyklopedystom i kolekcjonerom, którzy chcą mieć wszystko.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.