ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

monografie

18.02.2012

Karmakanic

Karmakanic
Nie będzie w tym stwierdzeniu żadnej przesady, kiedy powiemy, że Karmakanic to jeden z najbardziej charyzmatycznych i niebanalnych zespołów grających progresywnego rocka w Europie.

Formacja istniejąca zaledwie dekadę ma na koncie cztery płyty, którymi zaczarowuje pięknymi melodiami, wirtuozerskimi popisami instrumentalnymi i nietuzinkowymi tekstami. To wszystko osadzone jest w podniosłej, symfonicznej stylistyce. Muzyczni recenzenci stawiają tą niesamowitą grupę na jednej półce z takimi gwiazdami jak światowej sławy Yes, Genesis i Emerson. Lake & Palmer oraz Ayron, Dream Theater, Symphony X czy The Flower Kings.

Początki zespołu sięgają roku 1990 kiedy to Jonas Reingold - basista, znany z wymienionego już wcześniej The Flower Kings  oraz grupy The Tangent – napisał kilka utworów, które szybko obiegły wirtualny świat, ciesząc uszy milionów słuchaczy. Widząc jakim powodzeniem cieszy się jego twórczość, zaproponował on utalentowanemu wokaliście - Göranowi Edmanowi - stałą współpracę. Tak powstał Karmakanic.

Niedługo po zjednoczeniu sił i pomysłów udało im się nagrać debiutancką płytę „Entering the Spectra”. Krążek spotkał się z niezwykłą przychylnością krytyków i ogromnym uznaniem publiczności, dzięki czemu Karmakanic bardzo szybko stał się najbardziej popularnym zespołem w kręgu fanów progresywnego rocka, czego dowodem jest otrzymanie przez artystów nagrody dla Najlepszego Debiutu roku 2002. To właśnie dzięki niesamowitym harmoniom wokalnym  i nietuzinkowości instrumentalnej plasował się przez bardzo długi czas na czołowych miejscach jako najlepszy debiut na scenie muzycznej.

Tak naprawdę pierwsza płyta była tylko zapowiedzią tego co Karmakanic potrafi. Jak grom z jasnego nieba uderzyła w fanów zespołu druga płyta – Wheel of Life. Po wielkim sukcesie debiutanckiego krążka okazało się, że Karmakanic dopiero się rozkręca, bowiem ”Wheel of Life” został okrzyknięty majstersztykiem. Część krytyków uważa, że płyta brzmi jak muzyka zespołu Yes, inni porównują ją do King Crimson lub Franka Zappy, jednak, proszę Państwa, to jest po prostu Karmakanic!

Po wydaniu drugiej płyty zespół wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową po Europie. Ich oszałamiające występy pokazały wysoki poziom artystyczny zespołu. Do pracy nad następną płytą, rozchwytywany Karmakanic, zabrał się w roku 2007. Rok później ukazał się krążek Who’s the Boss in theFactory, w którym doświadczamy mrocznego, na wpół przejmującego, a na wpół sarkastycznego klimatu. Przyzwyczajeni do rewelacyjnych  krążków Karmakanic i tym razem uświadamiamy sobie, że trzecia płyta jest najlepszą z dotychczasowej twórczości. Jak zwykle zespół uraczył nas ostrymi kontrastami muzycznymi,  nagłymi zatrzymaniami, abstrakcyjnymi tekstami  i długimi wstawkami instrumentalnymi.

Do grupy wkrótce dołącza Nils Erikson – klawiszowiec i wokalista, dzięki czemu na następną płytę nie trzeba było czekać długo.  In a Perfect World pokazało się na rynku w roku 2011. Dowodzony przez Jonasa Reingolda - asa szwedzkiego rocka progresywnego – sekstet, zaprezentował nam, rozciągnięty na niemal godzinę, czwarty album. Ostatni krążek to muzyka utrzymana w bardzo różnorodnej, napełnionej barwnymi dźwiękami i optymistycznym klimatem konwencji. To co najbardziej wciągające w tej płycie, to nieusystematyzowany nastrój z progresywną głębią.

W skład zespołu obecnie wchodzą : Jonas Reingold na elektrycznej i bezprogowej gitarze basowej oraz klawiszach, Göran Edman jako wokalista, na zestawie perkusyjnym – Morgan Ågren, klawiszowiec oraz wokalista  - Nils Erikson, Krister Jonsson na gitarze elektrycznej i akustycznej oraz Lalle Larsson na klawiszach.

Dyskografia:

Entering the Spectra (2002)
Wheel of Life (2004)
Who’s the Boss in the Factory? (2008)
In A Perfect World (2011)

Źródło: materiały organizatora

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2021 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.